NYESZ

PénzIdőVarakozasOra200x100A NYESZ 

 (Nyugdíj Előtakarékossági Szerződés) típusát tekintve egy értékpapír számla,  amely abban különbözik a bankbetéttől a banki lekötéstől vagy a nyugdíjpénztáraktól, hogy kereskedési céllal hozták létre.


A NYESZ számlán ugyanis, ha csak “pihen” a pénz és nem foglalkozunk vele, a teljes hozama 0 Ft is lehet, amíg ugyanez egy banki lekötésnél vagy önkéntes nyugdíjpénztárnál ugyan alacsony kamattal de mégsem eredménytelen ennyire.

Mivel a Nyugdíj-Előtakarékossági Számla értékpapír kereskedelemre használandó, ezért elengedhetetlen hozzá némi szakértelem.  Ennek hiányában nincs sok értelme. A banki ügyintézőktől ugyanis nem várható szakszerű segítség az alacsony érdekeltségük miatt. (alacsony költség=alacsony érdekeltség)

 

Röviden:

A NYESZ számlán vásárolt értékpapírok között találhatóak állampapírok, magyar és eu-s részvények, kötvények és befektetési alapok is.  Ám a legtöbb esetben csak azok közül a papírok közül választhatunk, amelyet a számlavezető bank értékesítési politikája lehetővé tesz számunkra. Vagyis az adott bankon, alapkezelőn kívüli NEM választható.

Ami végül is csak akkor baj, ha évtizedeken keresztül nem hatékony vagy esetleg “tönkremegy”.


 

A Nyugdíj Előtakarékossági Számla esetén alapvetően 2 típusú költséggel fogunk találkozni, amelyek közül

1. számlavezetési díj amely törvényileg éves 1%-ban van maximalizálva, a teljes számla egyenlegre vonatkozik.
2. A másik költség pedig már (két részből áll) magára a vásárolt értékpapír(ok)ra vonatkozik,


(a) Kezelési díj amely éves 0,1%-tól egészen 2-3%-ig is elmehet az értékpapír fajtájától függően,
 (b) Vételi- / tranzakciós díj, amelyet az értékpapír megvásárlásakor és a papírok közötti váltások esetén vonnak le.


 Ajánlataink között szerepel VIP bankári háttérrel működtetett (TBSZ) értékpapír számla konstrukció ahol a tőkepiac legmagasabb kategóriájú alapkezelői és nehezen elérhető eszközalapok kezelése mellett (jelenleg díjmentes) NYESZ számla vezetést tesznek lehetővé.


 

Addig amíg az első költség törvényileg szabályozott, az utóbbi kettő esetében az egyes bankok értékpapírjai között komoly eltérések lehetnek!

A NYESZ-re igénybe vehetünk adójóváírást is éves maximum 100.000 Ft értékben, a tárgyévben befizetett összeg legfeljebb 20%-áig, illetve a 2020 előtt nyugdíjba menők maximum 130.000 Ft-ig. Ezt az adókedvezményt itt is a számlaegyenlegen írják jóvá minden év végén.

A Nyugdíj Előtakarékossági Számlához csakis abban az esetben férhető hozzá adómentesen, ha  a szerződő már nyugdíjas és a szerződés legalább 10 éve fut.

Ennél előbbi hozzáférés esetén egyrészt az igénybe vettadókedvezményt kell visszafizetni (120%-os értéken!!), másrészt pedig az elért hozam után kell adózni egyéb jövedelemként, amely jelenleg egy 16% SZJA-t és egy 27% EHO-t, azaz összesen 43%-os adóterhet jelent.
Viszont plusz kamatadóval NEM kell számolni.