Adózási szabályok

Ezzel az SZJA törvénymódosítással immáron 3 féle államilag támogatott nyugdíj megtakarítási forma közül is választhatunk. A leglényegesebb különbség ezek között, az hogy addig amíg a megtakarítási célú életbiztosításokaz adókedvezmény nélkül, eddig is versenyképes és közkedvelt befektetések voltak a piacon, addig a NYESZ számlát és az Önkéntes nyugdíjpénztárt lényegében csak az adókedvezmény miatt választották az emberek.
 
Ráadásul ezek további hátránya még, hogy ha nyugdíj előtt hozzá szeretnénk férni az egyenlegünkhöz, akkor azt majd minden esetben csak az adókedvezmény visszafizetésével tudjuk elérni. Sok nyugdíjbiztosításhoz ezzel ellentétben tartozik egy olyan eseti számla amely teljesen független az adókedvezménytől, így bármikor szabadon hozzáférhető.
Erre lehetőség szerint (ha kombináltuk nyugdíjbiztosítással) akkor garantált hozamot is lehet kapni. Ez most 2014 és 2015-ben pl. 4% /év napi tőkésítéssel működik. Tehát lekötni sem kell mégis a banki kamatot jóval meghaladja.
 

IdőskoriNyugdijasPénzsöprés


Ez most más mint a magán-nyugdíjpénztári rendszer volt?

Sokan félnek bármilyen újabb nyugdíj előtakarékosságba belekezdeni, hiszen az állam az előzőt, a magán-nyugdíjpénztári rendszert is megszüntette. Nagyon fontos azonban tudni, hogy a magánpénztári rendszer az állami TB nyugdíjrendszer egy eleme volt, így gyakorlatilag teljes állami befolyást élvezett. A kezdeti 8,5%-os pénztári járulékot nem a saját pénzünkből fizettük, hanem a NAV vonta le a bruttó bérünkből, ezt tehát az állam adta és ezért is tudta elvenni. A nyugdíjbiztosítás ezzel ellentétben egy 100%-ban üzleti alapú privát előtakarékosság, ahol a saját befizetéseink a saját számlánk egyenlegét gyarapítja, amelyhez így az államnak és a NAV-nak nincsen hozzáférése. A régi és az új lehetőség így egy lapon nem említhető, a nyugdíjbiztosítás tehát egy biztonságos és államtól független nyugdíj megtakarítási forma.


Mikor kell visszafizetnem az adókedvezményt?

Akárcsak az önkéntes nyugdíjpénztár és a NYESZ esetében, az adókedvezményt az állam a nyugdíjbiztosításnál is a privát nyugdíjunkra adja, ezért ha ennél előbb férünk hozzá, akkor a teljes összeget 20%-kal növelt összegen levonják az egyenlegünkből. (kivéve persze a halál és rokkantság esetén). A visszavásárlás azonban még így is sokkal kedvezőbb, mint a másik 2 nyugdíj megtakarítási formánál, hiszen az önkéntes nyugdíjpénztárnál 20 év előtt a tőkéből SZJA-t és EHO-t is kell fizetnünk, a NYESZ-nél pedig a teljes hozam adózik ugyanígy egyéb jövedelemként. Ráadásul ha a hozzáférés a 8-10. év után történik akkor a felgyülemlett hozamok miatt még az adókedvezmény visszafizetése után is jól jöhetünk ki a szerződésből!


Hogyan tudom kihasználni a maximális adókedvezményt?

A maximális adókedvezményt éves 650.000 Ft-os díj mellett tudod kihasználni, amelybe a rendszeres díjon felül az eseti befizetések is beleszámítanak, a kockázati kiegészítők díjai azonban nem. Ezen felül a nyugdíjbiztosítás adókedvezményén kívül további éves 150.000 Ft-ot is kihasználhatsz még az Önkéntes nyugdíjpénztár keretein belül, ami azonban semmiképpen nem helyettesítője, hanem kiegészítője a nyugdíjbiztosításnak. Ezzel a 2 nyugdíj megtakarítási formával így évente összesen 280.000 Ft-os bónuszt kapsz a nyugdíj előtakarékosságaidra.